• صندلی آمفی تئاتر

بررسی استفاده از خوردنی‌ها در سینما، از ایران تا امریکا

چهارشنبه, 10 شهریور 1395 ساعت 15:57


بررسی استفاده از خوردنی‌ها در سینما، از ایران تا امریکا
آداب سینما رفتن در ایران مثل تمامی فرهنگ هایی که باید با ابزارش از ینگه دنیا وارد کشورمان بشود با تاخیر وارد می‌شود و در بعضی موارد اصلا وارد نمی‌شود.
  سینما سینما: صدای شکستن تخمه و پر شدن پوست خوراکی هایی که تماشاگران با خود به سالن تاریک سینما می‌آورند؛ پیچیدن بوی کالباس مانده در ساندویچ و خیلی چیزهای دیگر از مواردی است که شاید بتواند تماشاگر را از رفتن به سینما دلزده کند.
شاید برای شما هم پیش آمده است؛ هنگامی که همه‌ فکر خود را بر روی فیلم مورد نظرتان در سینما متمرکز کرده‌اید صدایی مثل باز کردن بسته چیپس، شکستن تخمه، باز کردن در قوطی نوشابه یا آب میوه و برخی اوقات بوی ساندویچ، حواس‌تان را پرت کند و قسمت‌هایی از دیالوگ فیلم را از دست بدهید.
سالن‌های سینما در طول پیدایش صد ساله خود همواره محلی برای افراد مختلف با سلیقه‌های مختلف بوده است. چه آن زمان که با فروش یک بلیط تماشاگر عاشق فیلم می‌توانست سه فیلم را ببیند و چه آن زمان که خیابان لاله زار محل رفت و آمد افرادی بود که با تغییر ذائقه فرهنگی شان متجدد شده و کت و شلوار می‌پوشیدند و عینک طبی به چشم می‌زدند.
امروز اما سینما حکایت دیگری دارد. سالن‌های مدرن با امکانات رفاهی خوب، سالن‌های تاریک و نمور گذشته را تبدیل به محل هایی شیک و آرامبخش کرده که اساس اولیه آن حفظ جایگاه سالن سینما به فراخور موقعیت حرفه‌ای آن است. امروز دیگر باید فرض را بر آن بگیریم که سینماها همانند هتل‌ها با ستاره هایشان درجه بندی می‌شوند و هر چقدر ستاره‌های آن بیشتر باشد میزان ارائه خدمات آن بیشتر می‌شود.
با این حال باید دید جایگاه پروتکل هایی که در هر کشور باید برای استفاده از خوراکی‌ها در سینماهای شیک و مدرن وجود دارد تا چه میزان به فرهنگ سینما رفتن در کشورهای مختلف کمک کرده است؟
 
اتحادیه‌ای که بوفه داران را دور هم جمع می‌کند
اگر به تاریخ برگردیم در ایران در سال ۱۳۰۹ لایحه‌ی «نمایش‌ها و سینما‌ها» از طرف انجمن بلدیه‌ی‌ تهران از طرف وزارت داخله به هیات دولت ارائه و تصویب شد که در آن استعمال دخانیات و شکستن تخمه و مانند آن در داخل سینما اکیدا ممنوع شد. اما اینکه چقدر این قانون اجرایی شد، جای بحث دارد!
احمد رادان کوپایی رییس اتحادیه بوفه داران سینما و مجامع عمومی در گفت‌وگو با «سینماسینما» با اشاره به فعالیت صنف متبوعش از سال ۵۳ می‌گوید: هدف از تشکیل این صنف نیاز بازار به یک نهاد نظارتی برای کنترل کیفیت محصولات ارائه شده از طریق صنف است. اتحادیه بوفه داران سینما و مجامع عمومی یک نهاد چهل ساله است که نظارت و هماهنگی میان بوفه داران سینما و مجامع عمومی اعم از ترمینال ها، بیمارستان و فرودگاه‌ها را بر عهده دارد و سعی می‌کند در سایه فعالیت صنفی نظم و دقت را به تمامی بوفه دارانی که عضو این اتحادیه هستند القا کند.
رادان کوپایی درباره چگونگی عضویت بوفه داران می‌گوید: تمامی بوفه داران که متراژ بوفه شان دومتر است باید عضو این اتحادیه شوند. چرا که ما بازرسان خودمان را هر روز برای چک کردن کیفیت ارائه خدمات مامور می‌کنیم.
وی درباره بوفه‌های سینما و نحوه چیدمان خوراکی‌ها در آن گفت: طبیعتا ما باید بر اساس قوانین کلی بهداشت و استاندارد نسبت به خوراکی‌های داخل بوفه‌ها نظارت کنیم. بوفه یک نمونه کوچک از سوپر مارکت است که باید همه نوع خوراکی در آن وجود داشته باشد. اما در مورد سینماها به دلیل توافقی که بین صاحب سینما و صاحبان غرفه‌ها اتفاق می‌افتد برخی خوراکی‌های بو دار در این بوفه توزیع نخواهد شد.
وی با اشاره به نحوه قیمت‌گذاری در بوفه‌ها گفت: ما تابع سازمان تعزیرات و نرخ‌های بازرگانی روی بسته‌بندی هستیم. هیچ محصولی را بالاتر از قیمت اصلی نباید به فروش برسانیم و از این جهت هر گونه تخلف با برخورد صنفی و تعزیراتی روبه‌رو خواهد شد.

هگزان بلاگ

آرشیو مقالات
 • بازسازی طرح داخلی آمفی تئاتر شانگهای

  بازسازی طرح داخلی آمفی تئاتر شانگهای

  طرح داخلی این ساختمان توسط شرکت آراتا ایسوزاکی و همکاران صورت گرفته و یک سالن جدید به همراه چند استودیو با ایده پذیری از تأثیر سنت و معنویت چینی بهره جسته است. این آمفی تئاتر در…
 • ایجاد کنتراست: تفاوت میان سایه/روشن

  ایجاد کنتراست: تفاوت میان سایه/روشن

  ایجاد کنتراست: تفاوت میان سایه/روشن این نقش‌ها با استفاده از فاکتورهای متغیر و قابل کنترل نورپردازی ایفا می‌شوند: ● انتخاب لامپ‌ها و پروژکتورها منابع مختلفِ نوری برای استفاده در هنر نورپردازی وجود دارد. آنچه در پایین…
 • مقاله ”استفان هاوکر با موضوع ”راهنمای طراحی نور در تئاتر

  مقاله ”استفان هاوکر با موضوع ”راهنمای طراحی نور در تئاتر

  مقاله ”استفان هاوکر با موضوع ”راهنمای طراحی نور در تئاتر از آنجائی که نورپردازی بخشی از هنرهای بصری محسوب می شود, در هنگام تحقیق بر روی تجهیزات نوری و حالات مختلف طراحی نور, داشتن دید و…
 • تماشاخانه یا آمفی‌تئاتر

  تماشاخانه یا آمفی‌تئاتر

  تماشاخانه: تماشاخانه یا آمفی‌تئاتر بر گرفته شده از واژه یونانی Amphitheatre مکانی است در فضای باز که برای اجرای نمایش و سرگرمی از آن استفاده می‌شود. در زبان فارسی در یک معنی، تماشاخانه، به‌کار می‌رود. این…